serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
aktualnosci-7

24.11.2008
Koniec ery papierowych paragonów?

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, od pierwszego grudnia br. będzie można stosować kasy fiskalne z elektronicznym zapisem kopii.

Projekt mówi o warunkach technicznych jakim musza odpowiadać kasy fiskalne a także reguluje między innymi kwestię archiwizowania dokumentów kasowych. Umożliwi to rejestrację na nośnikach informatycznych zapisów wydruków z kas fiskalnych czyli elektronicznych paragonów.

W rozporządzeniu zawarto również regulacje dotyczące przystosowania kas fiskalnych do ewidencji obrotów po wprowadzeniu wspólnej waluty euro – fakt przejścia na inną walutę ewidencyjną będzie rejestrowany w pamięci urządzenia fiskalnego.

Ponadto w projekcie obszernie opisano zastosowanie nośników informatycznych, na których zapisywane będą wydruki z kas. Pozwoli to na rezygnację z tradycyjnego, sześcioletniego (do upływu przedawnienia zobowiązania podatkowego) obowiązku przechowywania papierowych paragonów fiskalnych.

Kasy z elektronicznym zapisem wydruków będą musiały spełnić szereg innych wytycznych Ministerstwa Finansów. Między innymi paragon fiskalny i raport fiskalny dobowy oraz faktura VAT będą musiały zawierać numer kontrolny,  transmisja danych pomiędzy kasą a systemem wykonywania kopii na informatycznych nośnikach danych będzie realizowana w postaci zaszyfrowanej a na jednym nośniku informatycznym będą mogły być archiwizowane kopie wydruków z jednej, jak i z wielu kas tego samego typu.

Projekt praktycznie nie zmienia regulacji dotyczących warunków stosowania kas. Dodano jedynie informację o warunkach jakie powinien spełniać wniosek o wydanie potwierdzenia o spełnianiu przez kasę warunków technicznych. Potwierdzenie to w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego będzie decyzją.

Źródło: Redakcja portalu spoleczenstwoinformcyjne.plDodaj komentarz
Twoje imię(*):
Komentarz(*):
 
Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS