serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
zawartosc-serwisu-7

RFID - Radio frequency identification to rewolucyjna acz nie nowa technologia głównie dotycząca kontroli przepływu towarów. Fachowcy tematu twierdza jednak, że RFID zmieni dużo więcej.

RFID to kontrola przepływu towarów dzięki falom radiowym bez potrzeby identyfikacji każdego przedmiotu indywidualnie.

Dziś technologia skupia się wokół przedsiębiorstw przemysłowych, detalistów, dystrybutorów, transportu i logistyki oraz szeroko rozumianej medycyny. Elementy infrastruktury RFID:

  • Czytnik (stacjonarny, mobilny lub bramka z anteną)

  • Metka zwana tez transponderem lub Tagiem (aktywne – cechą jest własne źródło zasilania, pasywne – cechą jest mały rozmiar)

Co RFID zmienia w codziennym życiu każdego z nas?

Kupując produkty codziennego użytku przywykliśmy do kodów kreskowych, ułatwiających ich identyfikację przez systemy pracujące w kasach sklepowych oraz przez czytniki sprawdzające ich cenę rozmieszczone w różnych punktach hipermarketów.  Większość europejczyków przynajmniej raz w tygodniu dokonuje dużych zakupów w hipermarkecie. Po godzinnej przechadzce wokół półek sklepowych zmierzamy w kierunku kas. Wykładamy produkty na taśmę gdzie Kasjer/ka przesuwa je nad czytnikiem, który sygnałem informuje, iż zidentyfikował produkt i przypisał mu cenę. Czynność powtarzana jest n razy gdzie n zazwyczaj oznacza ilość produktów.

Metki RFID, które zastąpią kody kreskowe pozwolą zrewolucjonizować wyżej opisaną sytuację. Otóż po wspomnianej godzinnej przechadzce koszyk przeprowadimy jedynie przez bramkę RFID, która odczyta informacje z metek. Nie będzie potrzeby wykładania produktów. To pozwoli skrócić do minimum czas potrzebny na identyfikację zakupów. Teoretycznie pozwoli również zlikwidować kolejki do kas.

Amerykanie metki (chipy) RFID wprowadzają obecnie do paszportów. Co RFID zmienia w codziennej pracy?

  • Przemysł motoryzacyjny dzięki RFID identyfikował będzie dokładne pochodzenie części.

  • Transport będzie mógł śledzić przesyłki.

  • Detaliści będą mogli identyfikować hurtowo produkty w magazynach i na półkach bez ich dotykania.

Doskonałym przykładem wykorzystania RFID w pracy, domu czy na zakupach jest niniejsze wideo.Jeden obraz znaczy więcej niż tysiąc słów (format: Windows Media Format – *.wav, rozmiar: 6,26MB, wersja językowa: angielski)*

*Sześciominutowe wideo wyprodukowała amerykańska publiczna telewizja. Materiał załączono wyłącznie w celach edukacyjnych.

Zapraszamy
Zespół Redakcyjny spoleczenstwoinformacyjne.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS